Dünya Ticaret Örgütü büyüme beklentisini aşağı çekti

Dünya Ticaret Örgütü büyüme beklentisini aşağı çekti

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) küresel büyüme beklentilerini yüzde 3.7’den yüzde 2.6’ya aşağı yönde revize etti. Küresel ticaret 2018’in tamamında ise yüzde 3 artmıştı.

WTO yıllık tahmini düşürmesine gerekçe olarak yeni gümrük vergileri ve misilleme önlemleri, ekonomik büyümenin yavaşlamasını, finansal piyasalardaki oynaklığı ve gelişmiş ülkelerde sıkılaşan para politikasını gösterdi. WTO Eylül ayında 2018 küresel ticaret büyüme tahminini büyümesinin yüzde 4.6’dan yüzde 3.9’a düşürmüştü.

WTO’nun başında bulunan Roberto Azevedo, “Ticaret gerilimlerinin arttığı göz önüne alınırsa kimse bu tahminlere şaşırmamalı. Bu kadar yüksek seviyede belirsizlik var olduğunda, ticaret ekonomik büyümeyi sürdürmede rolünü tam olarak oynayamaz. Elbette başka unsurların da rolü oluyor, ancak artan ticaret gerilimi ana etken. ABD ve Çin arasındaki gerilimlerin büyük rol oynadığı açık” dedi.

Forex uzmanları küresel büyümeye yönelik beklentilerin aşağı yönde revize edilmesi global büyümenin zayıflayabileceği algısını güçlendiriyor. Söz konusu durumun 2019 yılında paranın rotasyonunu gelişmekte olan ülke para birimlerinden güvenli liman varlıklarına kaydırabileceğine yönelik görüş belirtiyorlar.