Euro/Dolar 1.12’yi aşağı yönde zorluyor

Euro/Dolar 1.12’yi aşağı yönde zorluyor

Euro/Dolar son üç haftadır kayıplarını genişletiyor. Paritede şimdilik seyirler 1.12 seviyesinde bulunuyor. Gün içerisinde şu ana kadar geçen işlemlerde en yüksek 1.1213 seviyesini gördü. Günün en düşüğü 1.1190 oldu

Dün mart ayını yansıtan imalat sektörü PMI rakamları zayıf tabloyu teyit etti. Özellikle Almanya imalat PMI mart ayı ilk okuma verisinin de altıda 44.1 seviyesinde oldukça zayıf açıklandı. Bununla birlikte dün Euro Bölgesi TÜFE piyasa beklentisinin altında kaldı. Bu gelişmelerle birlikte paritede aşağı yönlü seyirler izlenirken dolar endeksi 97 seviyesinin üzerinde güçlendi.

Bugün Euro Bölgesinde önemli bir veri akışı izlenmedi. ABD’den ise dayanıklı tüketim mal siparişleri piyasa beklentisinin altında zayıf geldi.

EURUSD’nin teknik seviyelerini inceleyen forex uzmanları 1.1200 seviyesinden gelebilecek yukarı yönlü tepkilerin satış baskısı ile karşılanabileceğini bildiriyorlar. Teknik görünümün zayıf olduğunu vurgulayan uzmanlar paritenin 1.1175 seviyesinin altında kalması halinde satış baskısının artacağının altını çiziyorlar.