Fed Faizleri İndirir mi ?

Fed Faizleri İndirir mi ?

Fed Faizleri İndirir mi ? Fed Faiz İndirirse Altın ve Dolar Ne Olur ?

Abd Merkez Bankası Fed’in Temmuz ayı faiz toplantısı ile ilgili spekülasyonlar devam ediyor. Fed’in Temmuz ayı toplantısı 30-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Faiz kararı ise 31 Temmuz tarihinde açıklanacak. Özellikle Amerika Devlet Başkanı Trump’ın Fed üzerinde yoğun bir faiz indirme baskısı olduğunu biliyoruz. Piyasalarda faiz toplantısında Abd Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesini ister gibi fiyatlamalarını sürdürüyor. Yatırımcıların merak ettiği sorular içerisinde ise Fed faiz indirir mi ? Fed faiz indirirse dolar fiyatı ne olur ? Altın Fed’in faiz indiriminden nasıl etkilenir gibi sorular geliyor. Bu yazımızda bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Fed Faizleri İndirir mi ?

31 Temmuz’da açıklanacak olan Fed’in faiz kararında bir çok fon yöneticisi faiz indirimi bekliyor. Son dönemde dünya genelinde ticaretin kötüye gitmesi, ekonomik göstergelerin olumsuza dönmesi faiz indirimi beklentilerini arttırıyor. Ancak Abd Başkanı Donald Trump’ın isteğinin de bu yönde oluşu faiz indirim beklentilerini körüklüyor. Ayrıca Fed üyelerinin yapmış olduğu açıklamalar da Fed’in Temmuz ayında en azından 25 baz puanlık bir indirime sıcak baktıkları anlaşılıyor. Bu nedenle Fed’in Temmuz ayında faiz indirimi yapması piyasalarda olumlu bir hava oluşturacak ve pozitif karşılanacaktır. Ancak faiz indiriminin 50 baz puan olması piyasalarda endişeleri arttırabilir.

Fed’in Faizleri İndirmesi Doları Nasıl Etkiler ?

Fed’in faiz indirimine gitmesi dolar endeksini olumsuz etkileyecektir. Dolayısı ile dünya genelinde dolarda düşüş yaşanması beklenir. Normal şartlar altında Fed faizleri indirdiğinde dolar tl paritesinde de geri çekilme beklenir. Ancak Abd ile S400 sonrası yaptırım olacak mı, olmayacak mı sorularının cevapları da kur üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle Fed’in faiz indirimi normal şartlarda dolar kurunu aşağı çekecek bir gelişme iken, Abd ile olumsuz gelişmelerin yaşanması doların küresel piyasalarda düşerken TL karşısında yükselmesine sebep olabilecektir. Uzmanlar dolar yorumları içerisinde Fed’in faiz toplantısından daha çok Abd’nin S400’ler ile ilgili olarak yaptırım kararı alıp almayacağını konuşuyorlar. Çünkü olası Caatsa yaptırımlarının ülkemiz için dolayısı ile de Türk Lirası için oldukça olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle faiz kararından ziyade TL tarafında Abd ile ikili ilişkilerin boyutu daha önemli olacak gibi duruyor.

Fed’in Faizleri Düşürmesi Altın Fiyatını Nasıl Etkiler ?

Abd Merkez Bankası Fed faizleri indirirse altın fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket yaşanması beklenecektir. Ons altın dolar cinsinden fiyatlandığı için, dolar düştüğünde altın yükselişe geçecektir. Ons altın fiyatı zaten şuan için olası faiz indirimi nedeni ile pozitif fiyatlanmaktadır. Faizlerin 25 baz puan indirilmesi hafif pozitif etki edecek iken faizlerin 50 baz puan düşürülmesi altın fiyatlarında sıçramaya neden olabilir. Ancak piyasa beklentisi 25 baz puanlık bir faiz indirimi olacağı yönündedir. Altın fiyatları faizler dışında Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmeleri ve İran ile Abd arasındaki gerilimin boyutundan da etkilenecektir. Bu nedenle Fed’in faiz toplantısı ile beraber bu gelişmelerde takip edilmelidir.