İngiltere’de neler oluyor?

İngiltere’de neler oluyor?

İngiltere’de Brexit ile ilgili gelişmeler devam ediyor. 

Avam Kamarası’nın Dilekçe Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, hükümete, Brexit sürecinin iptal edilmesi çağrısında bulunan online dilekçenin, 1 Nisan’da milletvekilleri tarafından tartışılacağı kaydedildi.

Tarihinin en çok imza toplayan dilekçesi haline gelen Brexit dilekçesinde imza sayısı 5 milyon 750 bini geçtiği belirtiliyor. Ancak bu dilekçeye hükümetten olumsuz yanıt gelmiş. 

Dilekçeye hükümet adına yazılı cevap veren Brexit Bakanlığı açıklamasında, bu hükümet 50. Maddeyi iptal etmeyeceğini belirtti. 2016 referandumunun sonucuna saygı göstereceklerini ve parlamentoyla birlikte AB’den ayrılmayı temin edecek bir anlaşmanın hayata geçirilmesi için çalışacaklarını ifade etti. 

“50. maddeyi iptal et ve AB’de kal” başlıklı dilekçede, “AB’de kalmak için halk desteğinin gücünü gösterip buna bir son vermeleri gerektiği ifadesine de yer verdi.

Hükümet, İngiliz parlamentosunun dilekçelere ayrılan internet sitesinde 10 bin imzaya ulaşan dilekçelerdeki talebe yanıt vermek zorunda. İmza sayısının 100 bini geçmesi durumunda da dilekçedeki talep parlamentoda tartışılıyor.