İş Yatırım Hisse Tavsiyeleri – (02.07.2019)

İş Yatırım Hisse Tavsiyeleri – (02.07.2019)

Soda Sanayii

Kapanış (TL) : 6.39 – Hedef Fiyat (TL) : 8.95 – Piyasa Deg.(TL) : 6390 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.85 ↑ SODA TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 40.06

Soda Sanayii yeni açıkladığı yatırım için ek detaylar paylaştı
Soda Sanayi geçtiğimiz günlerde açıkladığı doğal Soda üretimi yatırım ile alakalı bazı detaylar paylaştı. Yatırım Tutarı: Toplam yatırım tutarının yaklaşık 2 milyar dolar seviyesine yakın olması beklenmektedir. Bu tutarın ortaklarca %20 sermaye- %80 kredi ile eşit miktarda finanse edilmesi öngörülmektedir. Muhtemel kredinin koşullarının bu yatırım döneminde geri ödemesiz, ancak üretime geçtikten sonra 10+ yılda geri ödemeli olacak şekilde oluşturulması hedeflenmektedir. 2019-2021 dönemindeki yatırım tutarı ise son derece düşük olup, yatırımın yasal izin süreçleri ile ilgili olacağından, sermaye ile finanse edilmesi planlanmaktadır.

Beklenen Ciro, FAVÖK Etkisi: 2024 yılı içerisinde üretimin başlamasıyla, nakit ve ciro yaratması planlanan bu yatırımdan Soda’nın payı olacak 1.25 milyon ton doğal soda ve 100bin ton sodyum bikarbonatın ABD pazarının yanı sıra yakın coğrafyalara ihracatı planlanmaktadır. Fiyatların yükselme beklentisine rağmen, konservatif olarak cari soda fiyatları ile hesaplandığında yatırımın 300mn dolar ciro katkısı sağlaması beklenmektedir. FAVÖK marjının ise mevcut Soda külü operasyonlarından 250-300 baz puan fazla olması beklenilmektedir (Tahmini %27-%28 arası FAVÖK marjı). Soda yatırımın iç karlılık oranının %13-15, geri ödeme süresinin de 6-7 yıl aralıklarında olmasını öngörmektedir.

Özellikle 2019-2021 döneminde yatırım tutarının çok düşük olması nedeniyle, Soda kar dağıtım politikasında bir değişiklik beklememekte. Genel olarak, değişmeyecek temettü politikası, dolar bazında beklenen %13-%15 iç verim oranını ve uzun dönemli, bir süre geri ödemesiz proje finansmanı beklentilerini olumlu olarak değerlendiriyoruz.

 

Raporu Görmek İçin TIKLAYIN

 

Önemli Uyarı: EkoBulten.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur. Ekobulten.com olara sizlere al-sat tavsiyesi vermemekteyiz. Dolayısıyla sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Lütfen yatırımlarınızı sadece “Size Özel” hizmet verecek olan yatırım danışmanlığı firmanızla görüşünüz.