İş Yatırım Hisse Tavsiyeleri – (03.05.2019)

İş Yatırım Hisse Tavsiyeleri – (03.05.2019)

Lokman Hekim Engurusag

Kapanış (TL) : 4.19 – Hedef Fiyat (TL) : 7.1 – Piyasa Deg.(TL) : 101 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 0.42 ↑ LKMNH TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 69.38

Lokman Hekim dün analist toplantısı düzenledi ve 2019 öngörülerini paylaştı
– 2019 öngörüleri: Grup hasılatın 325-345 milyon TL aralığında olmasını, FAVÖK’ün de 41-45 milyon TL arasında olmasını öngörüyor. Orta vadede FAVÖK marjı hedefi: %15. 2019 yılı toplam hasta sayısında %5-6’lık bir artış öngörülüyor. 2019 için toplam yatırım harcamalarının 28-30 milyon TL tutarında olması hedefleniyor.

– Lokman Hekim hali hazırdaki borçlanma oranlarının yüksek olması sebebiyle, 2019 yılında borçluluğu azaltmayı temel hedeflerinden biri olarak görüyor. 2018 yıl sonundaki 2,6x Net borç/FAVÖK oranının düşürülmesini öngörülüyor. Grubun bilançosunda iki hastane binasının mülkü bulunuyor (Etlik ve Sincan). Grubun borçluluğunu azaltmak için bu binaların satılıp yeniden kiralanması opsiyonlar arasında değerlendirilebilir. Grup, kısa vadeli borçlanma oranlarının yüksek olması nedeniyle, borçlarının çoğunu uzun vadeye yaymayı hedefliyor. Grup borç azaltımı için herhangi bir sermaye artırımı düşünmüyor.

– Lokman Hekim Anadolu’da büyümeyi hedefliyor ve Anadolu’da en büyük sağlık sektörü temsilcisi olmayı planlıyor.

– 2017 yılında kurulan Lokman Hekim Üniversitesi planlar doğrultusunda ilerliyor. İçinde bulunduğumuz akademik yılda Tıp ve Eczacılık fakültelerine öğrenci kabulüne başlandı. 2019-2020 öğrenim yılında da Diş Hekimliği bölümüne öğrenci almaya başlayacak.

– Lokman Hekim birkaç ay içerisinde bir sağlık e-ticaret şirketi kurmayı öngörüyor. Şirket Ankara Teknokent bazlı olacak.

– Etlik hastanesi yatırımının %80 tamamlandı, yıl sonunda tamamı bitmiş olacak ve kapasite 3x artacak. Maliyetlerdeki artış sebebiyle, kapasite artırımda gecikmeler oldu.

– Akay Hastanesi için %20 kapasite artırım projesi devam ediyor. İlave 25 yatak eklenmesi öngörülen projenin 2020’nin ilk yarısında bitmesi hedefleniyor.

– Grubun alacaklarının %50’si kadarı SSK dan (önceki yıllarda bu oran %70 lerdeydi). Karşılaşılan herhangi bir tahsilat problemi yok. Çoğu alacak devletten sonraki ayın 30’una kadar ya da en geç 75 gün içerisinde tahsil ediliyor.

Yapı Kredi Bankası

Kapanış (TL) : 2.04 – Hedef Fiyat (TL) : 2.51 – Piyasa Deg.(TL) : 17232 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 26.67 ↑ YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 23.07

YKB yılın ilk çeyreğinde TL1.241mn solo net kar açıkladı
Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL1,138mn (İş Yatırım: TL 1,114mn)’un yaklaşık %9 ve %11 üzerinde gerçekleşti. Bankanın 1Ç19 net karı çeyrek bazında %15 artış kaydederken, yıllık bazda aynı düzeyde kaldı. YKB’nin ilk çeyrek öz kaynak karlılığı 181 baz puan artarak %12.7 olarak gerçekleşirken, bunda bankanın geçen senenin son çeyreğinde muhafazakar olarak problemli gördüğü kredilerin önemli bir kısmını Grup II veya III’ e atması ve karşılık giderlerini çok yükseltmesi de rol oynamış gözüküyor. YKB’nin ilk çeyrekte TÜFE’ye endeksli kağıtlardan elde ettiği gelir bir önceki çeyreğe göre yaklaşık TL 1.7 milyar düşerken, karşılık giderlerinde ki aynı dönemdeki TL900mn’luk azalış bu gelir kaybını önemli ölçüde telafi edici etki gösterdi. Ücret ve komisyon gelirlerindeki devam eden güçlü seyir, net takibe atılan kredilerin miktarının bir önceki çeyreğe üçte birine inmesi, tahsilatların kuvvetli görünümü ve diğer gelir ve gider kalemlerindeki olumlu görünüş bankanın ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıklamasına neden oldu.

Bankanın ilk çeyrekteki karlılık ve maliyet görünümü ile aktif kalite gelişimi, 2019 hedeflerinin üzerinde bir gerçekleşmeye doğru gittiğimizi teyit ediyor. Banka muhtemelen aktif kalite, ücret-komisyon gelirleri, kredi büyümesi ve elde edilecek faiz gelirleri gibi kalemlerde 2019 hedeflerini aşması muhtemel gözüküyor. Bu anlamda bizde tahmin değişikliklerimizi yakın zamanda tamamlayacağız. Bankanın beklentilerden daha iyi gelen ilk çeyrek net rakamına piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekleriz. Burada elde edilen kardan öte kuvvetli karın sürdürülecek olmasına dair emarelerin güçlü duruşu bize bunu söyletiyor.

Coca-Cola İçecek A.Ş

Kapanış (TL) : 31.42 – Hedef Fiyat (TL) : 47 – Piyasa Deg.(TL) : 7992 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.96 ↔ CCOLA TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 49.59

CCOLA 1Ç19 Finansal Sonuçları: Net kar ve operasyonel kar beklentilerin hafif üzerinde
Coca Cola içecek 1Ç19’da 3mn TL net zarar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 49mn TL zarar açıklanmıştı. Geçen seneye göre iyileşme operasyonel kardaki kısmi iyileşme ve kur farkı zararlarının daha düşük olmasından kaynaklandı. Operasyonel karın beklentileri %5 aşması nedeni ile açıklanan rakam 14mn TL olan piyasa zarar beklentisinden iyi gerçekleşti.

Şirket’in gelirleri yıllık bazda %21.6 artış gösterdi. Türkiye operasyonları %20.8 artış gösterirken yurt dışı operasyonları %22.4 artış gösterdi. Yurtdışı operasyonlardaki büyüme büyük ölçüde kur çevrim etkisinden kaynaklandı, kur etkisinden arındırılmış büyüme eksi %1.8 gerçekleşti. Kur etkisinden arındırılmış konsolide gelirlerdeki artış ise %8.8’de kaldı. FAVÖK yıllık bazda %15.6 artış göstererek 321mn TL’ye yükseldi ve piyasa beklentisinin %5 üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı 14.4% gerçekleşirken piyasa beklentisinin 60 baz puan üzerinde gerçekleşti. Ancak geçen seneye göre 70baz puan daraldı. Güçlü Türkiye operasyonlarının marjı, zayıf uluslararası operasyonların marjını kısmen telafi etti. Türkiye operasyonları marjı 170 baz puan iyileşirken, uluslararası operasyonların marjı 2820 baz puan kötüleşti.

Şirket sonuçların ardından 2019 öngörülerinde değişikliğe gitmedi. Genel olarak net kar ve operasyonel kar beklentilerinden hafif olumlu gerçekleşti. Ancak 1Ç19’un görece zayıf bir çeyrek olması ve aynı zamanda geçen senenin güçlü baz etkisine rağmen özellikle uluslararası operasyonel sonuçların Şirket’in 2019 öngörülerine aşağı yönlü risk oluşturduğunu düşünüyoruz. Sonuçların genel olarak hisse performansı üzerinde önemli bir hareket yaratmasını beklemiyoruz.

 

Raporu Görmek İçin TIKLAYIN

 

Önemli Uyarı: EkoBulten.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur. Ekobulten.com olara sizlere al-sat tavsiyesi vermemekteyiz. Dolayısıyla sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Lütfen yatırımlarınızı sadece “Size Özel” hizmet verecek olan yatırım danışmanlığı firmanızla görüşünüz.