İş Yatırım Hisse Tavsiyeleri – (14.05.2019)

İş Yatırım Hisse Tavsiyeleri – (14.05.2019)

Halkbank

Kapanış (TL) : 5.11 – Hedef Fiyat (TL) : 8.1 – Piyasa Deg.(TL) : 6388 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 57.06 ↔ HALKB TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 58.51

Halkbank 2019’un ilk çeyreğinde TL 303mn solo net kar açıkladı
Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan TL393mn ve bizim eklentimiz olan TL 387’mun’un oldukça altında gerçekleşmiş durumda. Yıllık bazda net kar %61 oranında aşağıya gelirken, çeyreklik bazda gerileme ise %4 düzeyinde kalmış durumda. Bankanın öz kaynak karlılık düzeyi ise son derece düşük bir seviye olan %4’ geriledi. Bankanın ilk çeyrekte yaklaşık TL 1.1 milyar düzeyinde gerileyen TÜFEX gelirleri karın gerilemesinde ana faktörü oluştururken, dönem içinde başlanılan yuğun swap fonlamasının zıplayan maliyetleri de genel karlılığı olumsuz etkilemiş gözüküyor. Bunun yanında bankanın yüksek aktif kalitesi ve karşılık giderlerinin görece düşük baskısı ileride karlılık için bir avantaj yaratabilir. Faaliyet giderleri yıllık artış olarak yüksek seyrederken, iştirak ve trading gelirlerinin güçlü seyri ve iki çeyrektir Bahreyn operasyonlarına bağlı olarak vergi geliri yaratılması karı destekleyen unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

Önümüzdeki çeyreklerde kar güçlenecek. Her ne kadar net kar rakamı beklentilerin altında kalsa da aktif görünüm tarafındaki olumlu gelişmeler ve rekabete göre daha iyi durumda bulunması bankanın ilk çeyrek sonuçlarının daha çok nötr düzeyde kalabileceğini gösteriyor. Banka yönetimi daha önce de karlılık anlamında yıla zayıf bir başlangıç yapılacağı öngörülerini paylaşmıştı.

 

Raporu Görmek İçin TIKLAYIN

 

Önemli Uyarı: EkoBulten.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur. Ekobulten.com olara sizlere al-sat tavsiyesi vermemekteyiz. Dolayısıyla sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Lütfen yatırımlarınızı sadece “Size Özel” hizmet verecek olan yatırım danışmanlığı firmanızla görüşünüz.