THY’den tartışmalı uçak ile ilgili açıklama

THY’den tartışmalı uçak ile ilgili açıklama

Üretiminden sonra adı büyük kazalara karışan Boeing 737 MAX modeli ile ilgili konuşan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, modelin yazılımında hata olduğunu söyledi.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçakları seferden kaldırmalarıyla ilgili, yazılım hatası olduğunu, bunun kısa sürede düzeltilmesini beklediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere Airbus ve Boeing tipi uçaklar üretildikleri ülkelerde uçuşun elverişliliğine yetkilendiriliyor. Tüm dünyadaki uygulama böyle. Bizdeki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz o yetkilendirmeden sonra uçuş izni veriyor. Boeing 737 Max’te maalesef meydana gelen kazalar trajik kazalar. Üst üste 2 defa meydana geldi. 

Burada Boeing’in bir yazılım hatası olduğu görülüyor. Bu yazılım hatasını kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz. Şu anda biz uçuş emniyeti ve yolcularımızın güvenliğinin temini için 12 uçağımızı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz ile koordineli bir şekilde yere indirdik. Şu anda bunlar uçmuyor. 

Elbette dünyadaki gelişmeleri takip edip yüzde 100 emniyetli olduğuna inandıktan sonra uçaklarımızı tekrar sefere vereceğiz. Ne zaman vereceğiz? Boeing bu konuda bir çalışma yapıyor. Bu çalışmasını bitirecek ve Amerikan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuşa hazır olduğunu, emniyetli olduğunu deklare edecek, bizim sivil havacılığımız da bunu onaylayacak. Biz yüzde 100 emin olduktan sonra tekrar uçakları sefere vereceğiz. Bu süreç tamamen emniyeti gözönünde bulundurarak devam edecek.”

“2018 yılında 1 milyar 200 milyon dolar civarında bir kar elde ettik”

Sosyal medyada yapılan “THY zarar ediyor” paylaşımlarını da değerlendiren Ekşi, şöyle konuştu: 

“Türk Hava Yolları’nın zarar ettiğine dair söylenenler, tam tabiriyle yalan. Çünkü biz borsaya açık bir şirketiz, bütün işlemlerimiz denetleme firmaları tarafından denetleniyor ve açıklanıyor. Biz, 2017 yılında 1 milyar dolar kar ettik. 2018 yılında da 1 milyar 200 milyon dolar civarında bir kar elde ettik.

Dolayısıyla böyle karlı sonuçlar elde eden, dünyada en çok noktaya uçan bir firmanın böyle basit ve bu kadar gerçeklerden uzak bilgilerle zedelenmesine hiçbir Türk vatandaşının gönlü razı değildir. Bunu yapanlar bence hem kendilerine hem de ülkemize karşı büyük bir haksızlık içerisindeler.”

“Bu yıl 81 milyon yolcu hedefimiz var”

Ekşi, Türk Hava Yollarının çok iyi gittiğini ifade ederek, 2019 hedeflerinin 81 milyon yolcu olduğunu vurguladı: 

“2003 yılından beri sürekli kar elde eden bir şirket. Dolayısıyla bunun dışındaki bütün ifadeler yalan ve spekülasyondur. Türk Hava Yolları 2018 yılını çok başarılı bir şekilde bitirdi, rekorlar kırdık. 75 milyon yolcu taşıdık. Bu sene 81 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Yeni nesil geniş gövde uçaklarımız geliyor. Dolayısıyla Bali gibi, Meksika gibi yerleri de destinasyonumuza katacağız. Biz ‘Durmak yok, yola devam’ diyoruz. Dolayısıyla bizi durdurmak isteyenlerin bu tür haberlerine de inanmıyoruz.”

“Ekonomi 1 puan büyürse, havacılık 2 puan büyüyor”

Türkiye’nin 2003 yılında 26 olan havalimanı sayısını 55’e çıkardığını hatırlatan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye güçleniyor. Kişi başı milli geliri 3 bin dolardan, 10 bin dolara çıkan bir ülke haline geldi. Bu daha da artacak. Ekonomimiz geliştikçe, istikrar devam ettikçe insanların hava yoluna olan talebi artıyor. Ekonomi 1 puan büyürse, havacılık 2 puan büyüyor. Yatırımlar, Türkiye’nin geleceğine olan güvenin de eseri. Türkiye durduğu yerde durmayacak. Yeni havalimanları yapılıyor.

Rize’de yapılan havalimanına ihtiyaç vardı. Turizmin gelişebilmesi için, bu bölgede yabancı turizmin de daha fazla artabilmesi için bu havalimanına muhakkak suretle ihtiyaç vardı. Bu havalimanları belli bir plan dahilinde, belli bir araştırma ile yapılıyor. Türkiye’nin geleceği de açık olduğu için bu havalimanları da zaten kendi görevlerini yerine getireceklerdir.”

Kaynak: DHA

Etiketler : thy, Bilal Ekşi, boeing 737 max