Unicredit personel çıkaracak

Unicredit personel çıkaracak

İtalya’nın en büyük bankası Unicredit yatırımcıların gelirlerini iyileştirmek için bu yıl pay geri alımı yapacağını ve Batı Avrupa’da maliyetleri 1 milyar euro (1.1 milyar dolar) düşürmek için 2020-2023’ü kapsayan yeni stratejik planı kapsamında çalışanların %9’unu işten çıkaracağını açıkladı.

Faizlerin ekside bulunduğu bir ortamda faaliyet gösteren bireysel bankaların karşı karşıya kaldığı zorluklara dikkat çeken UniCredit, 2023’te 5 milyar euro net kar öngörüyor. Bu rakam bu yıl beklenen 4.7 milyar euronun hafif üzerinde bulunuyor.

Son bir kaç yılda yeniden yapılandırma adımları atan ancak hala hisse fiyatını yükseltmekte zorlanan Unicredit, daha önce teklif edilen %30’luk kar payı ödemesini, pay geri alımıyla %40’a çıkardığını söyledi.

2023 yılında toplam oranı %50’ye yükseltmeyi hedefliyor.

UniCredit, CEO Jean Pierre Mustier döneminde yeniden yapılandırılıyor ve bilançosunu güçlendirmek için varlıklarını daraltıyor.

2016 yılının ortasında göreve gelen ve daha önce yatırım bankacısı olan Mustier telekonferans yoluyla yaptığı açıklamada “M&A yok ve hepsi bu” dedi.

Yapı Kredi Bankası’nın iki ana ortağı İtalyan UniCredit ve Koç Holding Cumartesi günü yaptıkları açıklamada iş ortaklıklarını UniCredit’in stratejik hedefleri
doğrultusunda fesh ederken, İtalyan banka Yapı Kredi’deki payını %32’nin altına indirmişti.