Yabancı kurumlar ons altın için ne diyor?

Yabancı kurumlar ons altın için ne diyor?

Forex piyasalarında kıymetli metal yeni haftaya 1290-1300$ aralığında başladı. uzmanlar, teknik olarak, ons altının zayıf olduğunu ancak temkinli hareket ettiğini belirtiyorlar. Özellikle, bu hafta İngiltere’de Brexit ile ilgili gelişmeler ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin bu haftada ABD’de yapılması nedeniyle ons altının sakin seyrettiğini belirten uzmanlar, şimdilik piyasalarda spesifik bir korkunun olmadığı ancak en ufak olumsuz bir haberin gelmesi durumunda ons altında sert hareketlere neden olabileceğinin altını çiziyorlar. 

Goldman Sachs altın hakkında yayınlamış olduğu notta, altında yükseliş beklentisini koruduğu görülmekte. Kurum, ABD ekonomisine ilişkin endişeler ile Alman tahvillerindeki eksi faizleri işaret ederken, portföylerdeki altına dayalı exchange traded fon (ETF) miktarının artacağına da değindi.

Kuruma göre, merkez bankası alımlarının da fiyatlar için destekleyici olabileceği belirtildi. Banka, Çin, Rusya ve Kazakistan merkez bankalarında güçlü giriş öngördüğünü de ekledi.

Goldman Sachs’a göre altının yükselişi hızlı değil, kademeli bir tırmanış şeklinde olacağı yönünde. 

Teknik olarak, uzmanlar, ons altın için 1300$ seviyesini direnç olarak izlediklerini ve bu direncin üzerine yerleşmesi durumunda ons altının yükselişinde hız kazanabileceğini ifade ediyorlar. Buna karşın, ons altın için 1290$ seviyesinin altında 1280-1290$ aralığını izleyebileceklerini de analizlerinde yer veriyorlar.